15TH AMAAS! Blitz The Ambassador wins for Ghana

The 15th Africa Movie Academy Awards, held at the Landmark Centre in Lagos, Nigeria yesterday, October 27, saw “The Burial of Kojo,” Blitz “The Ambassador” Bazawule’s moving directorial debut...
A scene from "The Burial of Kojo"/ Blitz The Ambassador (FACEBOOK)

The 15th Africa Movie Academy Awards, held at the Landmark Centre in Lagos, Nigeria yesterday, October 27, saw “The Burial of Kojo,” Blitz “The Ambassador” Bazawule’s moving directorial debut emerge winner in two categories.

Bazawule was adjudged Best Director-First Feature Film, whereas Cynthia Dankwa, who plays “Esi” in the film, picked up the laurel for Best Young/Promising Actor.

The drama, filmed in Ghana in September 2017, “follows the story of Esi Bonsu, a bestselling author whose new book chronicles her childhood and the tumultuous relationship between her father, Kojo and her uncle, Kwabena.”

Starring Ama K. Abebrese, Kobina Amissah- Sam, Joseph Otsiman, Anima Misa among others,  the film discusses Galamsey, Ghana’s illegal gold mining menace spearheaded by Chinese nationals.

See full list of winners below:

1. Michael Anyiam Osigwe Award For Best Film by an African-Born Director Living Abroad

1. Julius Amedume – Rattlesnakes (WINNER)

2. Tosin Coker – Lara and the Beats

3. Robert O. Peters – Makeroom

2. Best Diaspora Short Film

1. Bail (UK) (WINNER)

2. Oath Bound (UK)

3. Fevah (USA)

4. I Am Superman (Brazil)

3. Best Diaspora Documentary

1. Wax Print 1 FABRIC, 4 continent (UK)

2. The Guardian of No Return (Guadalope)

3. Dare to Dream (USA/CUBA)

4. Drugs as Weapons Against Us (USA)

5. My Friend Fela (Brazil) (WINNER)

. Best Diaspora Narrative Feature

1. Nine Nights (UK)

2. Olympia (USA)

3. Traffik (US)

4. Hero (Trinidad and Tobago/Canada) (WINNER)

5. Sprinter (Jamaica)

5. Best Achievement in Production Design

1. Redemption (Mozambique) (WINNER)

2. Rafiki (Kenya)

3. Ellen, The Ellen Parkies Stories (S. Africa)

4. Urgent (Morroco)

5. Burial of Kojo (Ghana)

6. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

7. Mercy of the Jungle (Rwanda)

8. Delivery Boy (Nigeria)

6. Best Achievement in Costume Design

1. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

2. Light in the Dark (Nigeria)

3. Rafiki (Kenya)

4. King of Boys (Nigeria)

5. Lara and the Beats (Nigeria)

6. Urgent (Morocco)

7. Mabata Bata (Mozambique)

Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)

7. Best Achievement in Make-Up

1. Makeroom (Nigeria)

2. Gold Statue (Nigeria)

3. Veronica’s Wish (Uganda)

4. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

5. Before the Vows (GHANA)

6. Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)

7. The Burial of Kojo (Ghana)

8. Best Achievement in Soundtrack

1. Subira (Kenya)

2. Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)

3. Farewell Ella Bella (S. AFRICA)

4. Mercy of the Jungle (Rwanda)

5. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

6. Lara and the Beats (Nigeria)

7. The Delivery Boy (Nigeria)

8. Redemption (Mozambique)

9. Best Achievement in Visual Effects

1. Makeroom (Nigeria)

2. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

3. Knockout Blessing (Nigeria) (WINNER)

4. Mabata Bata (Mozambique)

5. The Delivery Boy (Nigeria)

6. The King of Boys (Nigeria)

7. Burial of Kojo (Ghana)

10. NFVCB Award For Best Nigerian Film

1. The Delivery Boy

2. Lara and the Beats

3. Makeroom

4. King of Boys (WINNER)

5. Gold Statute

6. Up North

7. Knockout Blessing

11. Best Documentary

1. Djambar, Sembene the Unsubmissive (Cameroun)

2. The State Against Mandela (South Africa)

3. Golden Fish, African Fish (Senegal)

4. Skin (Nigeria)

5. Khartoum Offside (Sudan) (WINNER)

6. Le loups d’or de Balole (Burkina Faso)

7. Sur Les Traces de Mamani Abdoulaye (Niger)

8. No Gold For Katsaka (Burkina Faso)

9. Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)

12. Ousmane Sembene Award For Best Film in an African Language

1. Makeroom (Nigeria)

2. Mabata Bata (Mozambique)

3. Rafiki (Kenya) (WINNER)

4. Bahasha -The Envelope (Tanzania)

5. Azali (Ghana)

13. Efere Ozako Award For Best Short Film

1. The Fisherman (Ghana)

2. A Tune of Kora (SENEGAL) (WINNER)

3. ICYASHA (Rwanda)

4. NAMOW2018 (KENYA)

5. Vagabond (GHANA)

6. Measure of a Woman (SA)

7. Mma Moeketsi (SA)

8. Motswakwa (BOTSWANA)

9. Tonight’s Opening Act (EGYPT)

10. Hello Rain (NIGERIA)

14. Best Achievement in Sound

1. The Last Victim (S. Africa)

2. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

3. Makeroom (Nigeria)

4. The Delivery Boy (Nigeria)

5. The Burial of Kojo (Ghana)

6. Urgent (Morocco)

7. Mabata Bata (Mozambique) (WINNER)

8. Redemption (Mozambique)

15. Best Achievement in Cinematography

1. Mabata Bata (Mozambique)

2. Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)

3. Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)

4. Redemption (Mozambique)

5. Rafiki (Kenya)

6. Delivery Boy (Nigeria)

7. The Burial of Kojo (Ghana)

8. Redemption (Mozambique)

16. Best Achievement in Editing

1. The Delivery Boy (Nigeria)

2. The Burial of Kojo (Ghana)

3. The Last Victim (S. Africa)

4. Rafiki (Kenya) (WINNER)

5. The Gold Statute (Nigeria)

6. Diamond in the Sky (Nigeria)

7. Mercy of the Jungle (Rwanda)

8. Sew The Winter To My Skin (S. Africa)

17. Best Achievement in Screenplay

1. The Delivery Boy (Nigeria)

2. The Last Victim (S. Africa)

3. Rafiki (Kenya)

4. Diamond in the Sky (Nigeria)

5. Gold Statute (Morocco)

6 Lara and the Beats (Nigeria)

7. Redemption (Mozambique) (WINNER)

8. Up North (Nigeria)

18. Best Animation

1. Kitwana Journey – Kenya

2. Choices – Nigeria (WINNER)

3. Isolated- Kenya

4. Afrogames – Burkina Faso

19. Best Young/Promising Actor

1. Youssef Alaoui (Ayoub) URGENT

2. Angel Onyinyechi Unigwe (Adaeze) LIGHT IN THE DARK

3. Cynthia Dankwa (Esi) BURIAL OF KOJO (WINNER)

4. Emilio Bilo (Azarias) Mabata Bata

5. Jamma Ibrahim (Amir) The Delivery Boy

6. Catherine Credo (Neema) Fatuma

20. Best Actor in a Supporting Role

1. Remilekun “Reminisce” Sarafu (Makanaki) King of Boys

2. Jarrid Geduld 9 (Abie) Ellen, The Ellen Parkies Story (WINNER)

3. Zolisa Xaluva (Wyatt Earp) Sew the Winter to my Skin

4. Kanayo O. Kanyayo (Chief Otuekong) Up North

5. Kobina Amissah-Sam (Kwabina) The Burial of Kojo

6. Bucci Franklyn (Dagogo) Knockout Blessing

21. Best Actress in a Supporting Role

1. Eniola Shobayo (Vivian) Knockout Blessing

2. Linda Ejiofer (Oby) Knockout Blessing

3. Kandyse McClure (Golden Eyes) Sew the Winter to My Skin

4. Adesua Etomi (Kemi) The King of Boys (WINNER)

5. Joke Silva (Mama Jumoke) Light in the Dark

6. Arlete Bombe (Mia) Redemption

22. Best Actor in a Leading Role

1. Gabriel Afolayan Gold Statue

2. Joseph Otsiman (Kojo) The Burial of Kojo

3. Chinedu Ikedieze (Big Chi) Lara and the Beats

4. Jimmy Jean Louis (Robert McQueen) Rattlesnakes

5. Gil Alexandre (Bruno) Redemption

6. Marc Zinga ( )Mercy of the Jungle) (WINNER)

7. Ezra Mabengeza (Samson) Sew The Winter To My Skin

8. Ayoub Bombwe ( Mwanyusi ) Fatuma

23. Best Actress in a Leading Role

1. Sheila Munyiva (Ziki) Rafik

2. Rita Dominic (Jumoke Arinze) Light in the Dark

3. Jill Levenberg (Ellen) The Ellen Parkies Story

4. Beatrice Taisamo (Fatuma) Fatuma

5. Seyi Shay (Lara) Lara and the Beats

6. Sola Sobowale (Eniola) King of Boys (WINNER)

7. Jemima Osunde (Nkem) The Delivery Boy

8. Samantha Mugatsia (Kena) Rafiki

24. Best Director-First Feature Film

1. Blitz Bazawule – The Burial of Kojo (Ghana) (WINNER)

2. Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)

3. Sippy Chadha – Subira (Tanzania)

4. Nicole Amarteifo – Before the Vows (Ghana)

25. Best Director

1. Wanuri Kahui – Rafiki (Kenya)

2. Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The Delivery Boy (Nigeria)

3. Daryne Joshua -Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)

4. Jahmil X. Qubeka – Sew the Winter to My Skin (S. Africa) (WINNER)

5. Kemi Adetiba – King of Boys (Nigeria)

6. Mohcine Besri – Urgent (Morocco)

7. Mickey Fonseca – Redemption (Mozambique)

8. Joël Karekezi- Mercy of the Jungle (Rwanda)

26. Best Film

1. Rafiki (Kenya)

2. Mercy of the Jungle (Rwanda) (WINNER)

3. The Delivery Boy (Nigeria)

4. Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)

5. Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

6. Redemption (Mozambique)

7. King of Boys (Nigeria)

8. Urgent (Morocco)

Enewsgh.com is Africa’s leading arts and entertainment news platform. It is owned by Media Obed.

YOU MAY ALSO LIKE