Compered by popular Nigerian comedian AY and Osas Ighodaro Ajibade, the third edition of the Golden Movie Awards came off in a glamorous ceremony at the Movenpick Ambassador Hotel in Accra over the weekend.

It was preceded by a red carpet session which was graced by celebrities across the continent, including  Ayo Makun, O.C Ukeye, Nadia Buari, Lydia Forson, Toosweet Annan, Fred Amugi, Ekow Smith Asante, Benedicta Gafah and a host of others.

Awardees on the night include AY, Kalsum Sinari, Roselyn Ngissah, Kobby Rana, Emma Sinai, etc.

Another highlight on the night was dancehall singer Ebony’s sultry performance of her popular songs Sponsor and Poison.

Below is the full list of winners: 

GOLDEN ACTOR (SERIES)

NOMINEES

1.           Jordan Adgualor (The Idiot And I)

2.           Adjetey Annang (Table Of Men)

3.           Lirotha Mcdonald (Samba), Winner

4.           James Gadner (Everyday People)

5.           John Peasah (Yolo)

6.           Kweku Elliot (Everyday People)

GOLDEN ACTRESS (SERIES)

NOMINEES

1.           Naa Ashorkor (Table Of Men)

2.           Ade Kelly (Samba), Winner

3.           Judith Asante (Sunshine Avenue)

4.           Gloria Sarfo (Living With Trisha)

5.           Ivy Adjima (Yolo)

6.           Jessica Williams (Table Of Men)

GOLDEN CINEMATOGRAPHY

NOMINEES

1.           Kelly Doe (Keteke)

2.           Kelly Doe (Amakye & Dede)

3.           Robert Peter (A Trip To Jamaica)

4.           Toca Macbaror (Lotanna) Winner

5.           Tom Robson (3 Is A Crowd)

GOLDEN COSTUMER

NOMINEES

1.           Samba

2.           3 Is A Crowd

3.           Lotanna, Winner

4.           Keteke

GOLDEN INDIGENOUS

NOMINEES

1.           Utopia

2.           Daggers Of Life, Winner

3.           Perfect Love

GOLDEN MAKEUP

NOMINEES

1.           Sala

2.           Lotanna

3.           Slow Country, Winner

4.           Ayama

5.           Trip To Jamaica

GOLDEN MOST PROMISING ACTOR/ACTRESS

NOMINEES

1.           Hauwa Allahbura (3 Is A Crowd), Winner

2.           Emman Sinare (Sala)

3.           Nancy Isime (Hire A Man)

4.           Jessica Williams (The Devil Between My Legs)

5.           Jessica Larny (Everyday People)

GOLDEN SHORT FILM

NOMINEES

1.           Ivieme

2.           Running

3.           Bitter Sweet Wine, Winner

4.           Dabara

5.           Broken

GOLDEN SOUND

NOMINEES

1.           Lotanna, Winner

2.           Trip To Jamaica

3.           Sala

4.           Keteke

GOLDEN STORY (DRAMA)

NOMINEES

1.           Catch.ER

2.           Sala

3.           (3 Is A Crowd)

4.           Slow Country

GOLDEN TV SERIES

NOMINEES

1.           Samba, Winner

2.           Table Of Men

3.           Sunshine Avenue

4.           Yolo

5.           The Idiot And I

Leave a Reply

Your email address will not be published.